מעציון לציון - מקדשי מעט בעיון ובסיור
מעציון לציון - מקדשי מעט בעיון ובסיור
בהדרכת ד"ר ראובן גפני
נפתח את סדרת הטיולים בבוקר עיון בנושא בתי כנסת. נשמע שתי הרצאות קצרות בבית ספר שדה מפי ד"ר ראובן גפני המתמחה במחקריו בנושא בתי כנסת בארץ ישראל.
בהרצאתו הראשונה: "מקדש מעט או בית קהילה?" ילמד ד"ר גפני על מוסד בית הכנסת, השינויים שחלו בו לאורך הדורות, והקטבים המנוגדים שבתוכו הוא פועל.
בהרצאתו השנייה יספר על מחקרו המעניין בנושא: "בין קרקוב לקבר רחל: הניסיון להקים בית כנסת בכפר עציון בתש"ח".
בהמשך הבוקר נבקר בבית הכנסת בכפר עציון, נטייל ברגל באזור נתיב האבות, כולל ביקור בבית הכנסת השכונתי.
אחר הצהרים, נערוך סיור מיוחד בכמה מן השכונות הוותיקות המצטופפות זו לצד זו במרכז ירושלים. נשמע על בתי הכנסת השונים שקיימים בעיר, ועל האופן שבו מנציחים את העדות והקבוצות השונות שפעלו בעיר לאורך המאה ה-20: עולי בורסה ויהודי גרוזיה, יוצאי בבל ויוצאי מונסתיר, פליטי חברון ואנשי חלב, ועוד.
מחיר: 205 ₪ לא כולל כניסה לאתרים.

בהדרכת הרב ד"ר יואל בן- נון
סיור ראשון מקורס יום ב'
סיור מתוך קורס אלה מסעי

יום רביעי, י"ג כסלו 21/11/18
מאברהם עד יהושע היכן שכנה העי?
מושב ארגמן | י"ג כסלו תשע"ט 21.11.2018 | 08:15
שניות
דקות
שעות
ימים
בדרכנו אל מצפה יריחו ואל ורד יריחו, נדון בשאלות העולות מן הארץ ומן המקרא ביחס ליריחו, נצפה אל הר נבו "ראש הפסגה", אל ערבות מואב, ועל נוה המדבר יריחו. נשוב ונעלה אלמעלה אדומים העתיק ונצפה ממנו אל צפון מדבר יהודה וואדי קלט, נפנה לכביש אלון, ונצפין אל מצפה דני, ואל כוכב השחר עד תל מרג'מה שליד עין סמיה,
נתבונן בסיפור "העי" דרך "השברים" ו"המורד" (יהושע ז', ה), "הגַי", "העמק", "הערבה", ו"המדבר" (יהושע ח', יא-טו), ונעיין גם בתיאור של ישעיהו (י', כח) – "בא על עַיַת".
בנסיעה נרחיב על לחימה ועל שלל, על שגיאות חמורות גם של הנהגה, ותוצאותיהן – נזכיר ממצאים מימי האבות ליד עין סמיה, וניסע לתצפית מהר חצור על עפרה ובית-אל, ועל מרחבי התצפית של אברהם אבינו. נשתדל לשוב דרך עפרה, כדי שנוכל לעבור גם ליד בורג' ביתין, ולהזכיר את הזיהוי המקובל ל"העי", בחרבת א-תל, עם כל בעיותיו והשלכותיו.
מחיר: 210 ₪

קישור לסרטון

צור קשר

שלחו