מעציון לציון - מקדשי מעט בעיון ובסיור
מעציון לציון - מקדשי מעט בעיון ובסיור
בהדרכת ד"ר ראובן גפני
נפתח את סדרת הטיולים בבוקר עיון בנושא בתי כנסת. נשמע שתי הרצאות קצרות בבית ספר שדה מפי ד"ר ראובן גפני המתמחה במחקריו בנושא בתי כנסת בארץ ישראל.
בהרצאתו הראשונה: "מקדש מעט או בית קהילה?" ילמד ד"ר גפני על מוסד בית הכנסת, השינויים שחלו בו לאורך הדורות, והקטבים המנוגדים שבתוכו הוא פועל.
בהרצאתו השנייה יספר על מחקרו המעניין בנושא: "בין קרקוב לקבר רחל: הניסיון להקים בית כנסת בכפר עציון בתש"ח".
בהמשך הבוקר נבקר בבית הכנסת בכפר עציון, נטייל ברגל באזור נתיב האבות, כולל ביקור בבית הכנסת השכונתי.
אחר הצהרים, נערוך סיור מיוחד בכמה מן השכונות הוותיקות המצטופפות זו לצד זו במרכז ירושלים. נשמע על בתי הכנסת השונים שקיימים בעיר, ועל האופן שבו מנציחים את העדות והקבוצות השונות שפעלו בעיר לאורך המאה ה-20: עולי בורסה ויהודי גרוזיה, יוצאי בבל ויוצאי מונסתיר, פליטי חברון ואנשי חלב, ועוד.
מחיר: 205 ₪ לא כולל כניסה לאתרים.

בהדרכת הרב ד"ר יואל בן- נון
סיור ראשון מקורס יום ב'
סיור מתוך קורס אלה מסעי

יום רביעי, י"ז שבט 23/1/19


נדודי הארון ומלחמות דוד ואנשיו
נדודי הארון ומלחמות דוד ואנשיו
עמק האלה | כ"ב שבט תשע"ט 28.01.2019 | 18:30
שניות
דקות
שעות
ימים
נרד לעמק האלה כדי לקרוא מחדש את סיפורי הקרבות של דוד ואנשיו עם "גליָת הפלשתי מגת", ועם אחיו (שמואל-א י"ז; שמואל-ב כ"א), לאור הממצאים המרגשים שנתגלו ב"שַעֲרַיִם" (?!) המכונה 'קיאפה' – נצפה משם על שוכֹה ועל עזֵקה, ננסה לאתר את מיקום המחנה הפלשתי, ואת מקום הקרב, יחד עם ההיגיון שבהקמת המצודה בקיאפה, ומשמעות הממצאים, במיוחד 'ארונות 'הקודש', שנמצאו בחפירה.


ניסע בעקבות מנוסת הפלשתים עד גת (תל צפית) ועד עקרון (קיבוץ רבדים), נעצור מול תל צפית, נלמד על תל עקרון, ונספר את סיפורו של נתן אידלין מרבדים על מסע ארון הברית (שמואל-א ה', ו') ותרומתו לזיהוי ולחפירות בתל עקרון. נמחיש את הסיפור בנסיעה מ'גבעת הרקפות' עד תל בית שמש, ונשאל: מדוע היכה הארון גם באנשי בית שמש? ואיך נסתיים מסע הנדודים של הארון?

קישור לסרטון

צור קשר

שלחו