פארק תמנע
17-21.4.2022

ברוכים הבאים לפארק תמנע.
פארק תמנע נמצא במרכזו של העמק האדום בשולי הערבה, כ-25 ק"מ מצפון לאילת, והוא נחשב לאחד הפארקים הגדולים בישראל. בשטח של כ־70,000 דונמים (גדול יותר מהעיר תל אביב!) פזורים אתרים גיאולוגיים מרהיבים ונופים שתוכלו לגלות בטיולים ברגל, באופניים וברכב.
מרכז המבקרים הראשי שנפתח לאחרונה, ממחיש בעזרת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים את חשיבותו של הפארק מבחינה גיאולוגית והיסטורית/ארכיאולוגית.
שרידים ארכיאולוגים באזור עמודי שלמה, הקשתות, המרכבות והפטרייה, מקדש האלה חתחור ואזור "גבעת העבדים" פותחים צוהר למסע בזמן, אל תקופה שבה פעלו בתמנע לפני אלפי שנים מכרות הנחושת העתיקים בעולם.
לאחרונה עבר הפארק שדרוג, המעמיד אותו בשורה אחת עם פארקים לאומיים מעבר לים. לצד חשיבות היסטורית ומדעית, פארק תמנע הוא גם מקום של נופש מיוחד במינו, שילוב של הוד קדומים ומתקני לינה ונופש מודרניים. מבוגרים וילדים, חובבי מדע, טבע וספורט – פארק תמנע המחודש פותח את שעריו למבקרים מכל הגילים בשילוב חד פעמי של נופש וחופשה חווייתית בעלת ערך מוסף חינוכי, במקום שאין כמותו בעולם כולו.
ללמו
לפני יותר מ- 6000 שנים, בשלהי האלף החמישי לפנה"ס, החל האדם להפיק מתכת ולהשתמש בה לצרכיו. נחושת היא המתכת הראשונה, ובמשך אלפי שנים אף היחידה, שהייתה בשימוש משמעותי של האדם. בתהליך ארוך ורצוף קשיים למדו הקדמונים היכן לחפש מינרלים המכילים נחושת, כיצד לכרות אותם, כיצד להפיק מהם נחושת מתכתית ואיך להכין ממנה כלים וחפצים.
תהליך זה התרחש באזורים שונים בעולם ובתקופות שונות, אך בשטח פארק תמנע נמצאו מכרות הנחושת העתיקים ביותר בעולם. שרידים ועדויות המספרים את הסיפור מראשיתו עם כל הקשיים, הכישלונות וההצלחות, משתקפים בחפצים ומנחות, בתחריטים ובציורי סלע, בקברים ובעדויות ארכיאולוגיות שהתגלו באתרי המגורים והמלאכה. אלו מספרים את סיפור הרקע החברתי והכלכלי ומשרטטים את עולמם התרבותי והרוחני של הכורים לדורותיהם.בנוסף לשעות הפתיחה הרגילות של הפארק, פארק תמנע מקיים סיורים מודרכים בתוספת תשלום ובהזמנה מראש. יש להתעדכן באתר בשעות הסיורים. אלו הסיורים שנקיים:
1. סיור עששיות - שהשמש שוקעת והחושך יורד... אז הפארק באמת מתעורר לחיים!.
בואו לגלות את המדבר בלילה, בסיור חוויתי מודרך בין חלק מאתרי הפארק. ניסע בשיירה בהובלת המדריך, נבקר באחד מאתרי הפארק וכמובן בעמודי שלמה המרהיבים. נראה אותם מוארים בתאורה מיוחדת, נשמע על העולם העתיק שהתקיים בפארק ונחווה מדבר ושמיים אמיתיים!. בתום הסיור נגיע לאגם תמנע המואר בתאורת ערב עדינה, נמלא בקבוקים בחול צבעוני ונשתה תה צמחים. משך הסיור כשעתיים וחצי. הסיור לא מתאים לעגלות ילדים.
נא להצטייד בנעלי הליכה, ומים, וביגוד תואם לעונה. ההתניידות בפארק הינה ברכבכם הפרטי. לפרטים נוספים והזמנה - סיור עששיות (parktimna.co.il)
2. סיור שקיעה - פארק תמנע באור אחרון.... קרני השמש האחרונות מאירות את הפארק בצבעים כתומים ואדומים. זה הזמן לצאת לטיול מודרך באתר הקשתות שהוא אחד מהאתרים המפורסמים של הפארק. אתר הקשתות כולל עלייה בסולם לקשת הגדולה המרהיבה וירידה בסולם לנקיק מיוחד מהצד השני. לאחר הטיפוס על הקשת נמשיך בסיור רגלי למכרות הנחושת העתיקים, והאמיצים שביננו יוכלו לזחול בהם ממש כמו פעם!.. כמו בכל מקום בפארק, נוכל לחוות מדבר עוצמתי ושקט מהפנט בשעות הכי מיוחדות שאפשר לבקש. המסלול הוא ברמת קושי בינוני (עלול לכלול סולמות וזחילה). ההתניידות בין אתרי הפארק היא ברכבכם הפרטי. משך הטיול הוא כשעתיים וחצי. יש להצטייד בנעליים סגורות, כובע, מים וקרם הגנה. בסוף הסיור נגיע לאגם תמנע נוכל לשתות תה חם, נמלא בקבוקים בחול צבעוני. לפרטים והזמנה - טיול שקיעה (parktimna.co.il)


3. סיור 12 השבטים - כאן, בפארק תמנע יש לנו שיחזור מדוייק של "אוהל מועד" על פי כל התיאור המפורט מאוד הכתוב בספר "שמות" בתורה. זה כל כך מרגש לראות את הדגם בגודלו האמיתי, בצבעיו האמיתיים ובמיקום של כל פריט בתוכו, במדבר, בדיוק כמו שהוא שימש את בני ישראל במדבר בימי קדם. נתחיל את הסיור שלנו בנסיעה לאתר הפטרייה. נלמד על תהליך הפקת הנחושת המורכב והמדהים שהיה בפארק תמנע (האם ידעתם שרק לבסיסי העמודים שהרכיבו את אוהל מועד היה צורך בנחושת במשקל של 1,980 קילוגרם!!). נשמע את הסיפור של התגלית המרעישה במיוחד של "בד הצבוע בצבע ארגמן" שהתגלה בתמנע. נמשיך בנסיעה ל"אוהל מועד" (ליד מתחם האגם) . נשמע על סיפור המשכן, כלי הקודש (מזבח, כיור, מנורה, ארון הברית ועוד) ועל העבודה שבני ישראל היו צריכים לעשות באוהל מועד. ההליכה במסלול היא ברמה קלה. ההתניידות בין אתרי הפארק היא ברכבכם הפרטי. משך הטיול הוא כשעתיים. יש להצטייד בנעליים סגורות, כובע, מים וקרם הגנה. בתום הסיור נגיע לאגם תמנע נוכל לשתות תה חם, נמלא בקבוקים בחול צבעוני לפרטים והזמנה - סיור 12 השבטים (parktimna.co.il)שעות פעילות:
ראשון- חמישי מהשעה 8:00-16:00 (כניסה אחרונה כשעה לפני הסגירה)


איך מגיעים אלינו:
פארק תמנע, מועצה אזורית חבל אילות 88820

הכניסה לפארק תמנע נמצאת כ -20 ק"מ צפונית לאילת (כביש 90, בין סימני ק"מ 35-36), בסמוך ליישוב אליפז.

למגיעים ברכב מצפון :ניסע דרומה על כביש 40 (כביש הערבה), כ 15 ק"מ דרומית לפונדק יטבתה, בפנייה לקיבוץ אליפז נפנה ימינה לכיוון פארק תמנע, נמשיך על כביש זה כ 3 ק"מ עד שנגיע למרכז המבקרים של הפארק.
למגיעים ברכב מדרום: מאילת יש לנסוע צפונה כ 20 ק"מ על כביש 90 עד לפנייה שמאלה לכיוון קיבוץ אליפז ופארק תמנע, נמשיך על כביש זה כ 3 ק"מ עד שנגיע למרכז המבקרים של הפארק.


רוצים לדעת עוד על האתר לחצו כאן

הכניסה על פי הרשמה מראש , מספר המקומות מוגבל

עוד אתרים
אירוע לפי יום ושעה
הציגו עוד אירועים
x
2018
2019
2020
2021
2022
12
11
10
09
08
07
06
05
04
03
02
01