המועדון לחבר - אמנות ומהפכה


מוזיאון העמק שמח להזמין לסדרה של מפגשי קיץ
שיחות על תרבות ועל מהפכות, על חלוציות ועל חדשנות.


ימי חמישי בשעה 20:00
29.6 – התגייסות לרעיון ומחאה באמנות הישראלית.

29.6 – התגייסות לרעיון ומחאה באמנות הישראלית.

איזו השפעה יש לאמנות וכיצד היא מתגייסת לטובת הפצת רעיונות מהפכנים.

מרצה: היסטוריונית האמנות זהר בצר

האם אמנות משפיעה? כמו בסוגי מדיה אחרים, גם האמנות יכולה להיות מגויסת להפצת רעיונות. יש לא מעט דוגמאות לאמנות חדורת אמונה, שלוקחת על עצמה להעביר מסר. ההרצאה תציג היבטים הקשורים לתפקידה ותפקודה של אמנות מגויסת. בין השאר תדבר בצר על פוליטיקה, מחאה ותתייחס לאירועים היסטוריים דרך ניתוח של יצירות שנוצרו בישראל בתקופות השונות.


זהר בצר - היסטוריונית של אמנות, מוסמכת בלימודי אמנות מאוניברסיטת חיפה ות"א, מרצה ומורה לתולדות האמנות.

קישור לסרטון
יוחנן סימון, שבת בקיבוץ, 1947
27.7 - הרואות ואינן נראות? סיפור[ה] של צילום ישראלי

27.7 - הרואות ואינן נראות? סיפור[ה] של צילום ישראלי

ההרצאה תיקח אותנו למסע אל גוף העבודות של צלמות חלוציות עלומות שפעלו בארץ ישראל בשנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת. דרך התבוננות בצילומיהן נלמד על האופן המרתק שבו הן ראו את המקום המתפתח כאן. המבט הייחודי שלהן - לצד רבים מהצלמים הידועים שפעלו כאן - תרם לא מעט לעיצוב התודעה הקולקטיבית ולתפיסה ההיסטורית של המקום. דרך סקירה של גופי צילומים שנוצרו כאן בעשורים שקדמו לקום המדינה נמתח חוטים לרקע התרבותי של הצלמות באירופה, ועל האופן שבו תרבות זו השפיעה על עיצובו של מבט חדש, מורכב ושונה אל עבר המקום, על הנוף הגיאוגרפי והאנושי שבו.
בין הצלמות: טרודי שוורץ, סוניה קולודני, כרימה עבוד, עליזה הולץ, האחיות שרלוט וגרדה מאייר, ליזולטה גרז‘בינה.

שירלי וגנר- אמנית רב-תחומית המתמקדת בצילום, מרצה בבית הספר לאמנות רב-תחומית של שנקר, ובבית לאמנות ישראלית. וגנר היא בוגרת תוכנית התואר השני באמנות מאוניברסיטת ייל, והמדרשה לאמנות בית ברל. אמנית זוכת פרסים ביניהם פרס לעידוד היצירה מטעם משרד התרבות ומספר תוכניות רזידנסי בניו יורק ובגרמניה. עבודותיה נכללות באוספים מוזיאליים ביניהן מוזיאון תל אביב לאמנות ומוזיאון גוך, גרמניה. וגנר מיוצגת על ידי גלריה רוזנפלד, תל אביב.

קישור לסרטון
 ליזלוטה גרז׳בינה
ספורט בישראל: זורקת הדיסקוס, 1937.
24.8 – מאיירים את דמותו: ערב מחווה למאיר שלו

24.8 – מאיירים את דמותו: ערב מחווה למאיר שלו

אשת הרדיו והספרות ענת שרון בלייס תשוחח עם הסופר והמאייר יוסי אבולעפיה, על ספרות ועל איור, העבודה המשותפת עם מאיר שלו ועל דמות העמק ותושביו דרך עיניו הביקורתיות והאוהבות של שלו.

יוסי אבולעפיה - סופר ומאייר של ספרי ילדים, וכן גרפיקאי, קריקטוריסט, במאי ותסריטאי סרטי אנימציה. ניהל את היחידה לאנימציה ב-"בצלאל" והיה פרופסור במחלקה לאמנויות המסך בבצלאל. אבולעפיה כתב ואייר ספרים רבים בארץ ובחו"ל וזכה בפרסים רבים. שיתוף הפעולה המתמשך שלו עם הסופר מאיר שלו הוליד רבות מהיצירות האהובות והמוכרות לקהל הרחב.

ענת שרון בלייס - משוררת, עורכת ומגישה תוכניות ספרות ב"כאן" - תאגיד השידור הציבורי. מייסדת ומנהלת את תחנת הרדיו האקדמית “קול יזרעאל”. בלייס מגישה ועורכת ברשת "כאן תרבות" של תאגיד השידור את תוכנית הספרות "אחת+5"; ההסכתים "שבעים שנה שבעים ספרים"; "את אני וחנוך לוין" ותוכניות נוספות. בנוסף היא מלמדת סדנאות כתיבת שירה בחוג לספרות ולכתיבה יצירתית במכללת אורנים.

קישור לסרטון
יוסי אבולעפיה

מה בתוכנית

צור קשר

שלחו