הפולמוס על תיארוך בתי הכנסת ה'גליליים' לאור חפירות בית הכנסת בח' ואדי חמאם
מרטין בובר 14 | א' סיון תשע"ט 04.06.2019 | 19:15
שניות
דקות
שעות
ימים

הפולמוס על תיארוך בתי הכנסת ה'גליליים' לאור חפירות בית הכנסת בח' ואדי חמאם


הרצאה מאת פרופ' עוזי ליבנר החופר והחוקר של האתר

האירוע יתקיים בע"ה ביום שלישי א' סיון תשע"ט (4.6.19), בשעות 19:15-21:00

במרכז המבקרים "מצפה המשואות" - רח' מרטין בובר 14, ירושלים
בתחילת החורשה שמובילה לאוגוסטה ויקטוריה - באלכסון לתצפית יהודאי, שמתחת לתיאטרון הפתוח של האוניברסיטה העברית שבהר הצופים


המחלוקת על תיארוכם של בתי הכנסת מן הטיפוס הגלילי מסעירה את חוקרי הארכאולוגיה של ארץ ישראל כמעט חמישים שנה. על סמך סגנונם האדריכלי ודמיונם למבנים במזרח הרומי המתוארכים בעזרת כתובות, תוארכו מבנים אלו בעבר למאות השניה - ראשית הרביעית לסה"נ. הפולמוס התעורר לראשונה עם חפירת בית הכנסת בכפר נחום, בו הממצא מתחת לרצפות הצביע על תיארוך מאוחר בהרבה.

הפולמוס התעצם בעשורים האחרונים, כאשר לשורת בתי"כ שתוארכו ע"י חופריהם לתקופה הרומית, הוצע תיארוך מחודש לתקופה הביזנטית. בהרצאה ידונו במחלוקת וההשלכות המחקריות שיש לה, על תולדות מוסד בית הכנסת ועל המחקר ההיסטורי הארכאולוגי, ויוצגו נתונים חדשים מחפירות האוניברסיטה העברית בבית הכנסת של ח'רבת ואדי חמאם שפורסמו לאחרונה בדוח מדעי מפורט.

המרצה - פרופ' עוזי ליבנר מלמד במכון לארכאולוגיה באוניברסיטה העברית ועוסק כעשרים שנה במחקר ארכאולוגי של הגליל, תולדות ההתיישבות באזור ובתי הכנסת העתיקים.

ח'רבת ואדי חמאם (חורבת ורדים) נמצאת במוצא נחל ארבל למרגלות מצוקי הר ניתאי ובה שרידי כפר יהודי גדול מן התקופה הרומית. בין השרידים גם שרידיו של בית כנסת גלילי קדום. בית הכנסת שנחשף מאופיין במיטב המסורת האדריכלית של מזרח האימפריה הרומית ואת רצפתו של השלב השני במבנה מעטר פסיפס ייחודי.

20 ₪ לשכירת המקום ולכיבוד

מספר המקומות מוגבל !

לבירורים: אסף אברהם
054-9412321‬‏

Assaf.avraham.arc@gmail.com

הסבר הגעה:


ל-"מצפה המשואות" ניתן להגיע באמצעות רכב פרטי, בסמוך לאתר חניה רחבה ללא תשלום. ניתן להקליד בwaze מצפה המשואות - חניה. מתחם מצפה המשואות ממוקם מול החניה והוא מואר בשרשרת תאורה. עליכם לחצות את הכביש בזהירות במעבר החציה ולהתקדם לכיוון שער הכניסה.


הגעה בתחבורה ציבורית אפשרית באמצעות -
1. קו האוטובוס 84 של חברת אגד היוצא מתחנת הרכבת הקלה של גבעת התחמושת, ב-18:15 או ב-19:00. יורדים בתחנה השישית - דרך מנהרת הר הצופים/מרטין בובר (1120), זו התחנה הצמודה למצפה המשואות.
2. קו האוטובוס 48 או 48א' של חברת אגד היוצא מתחנת הרכבת הקלה של גבעת התחמושת. יש לרדת בתחנה מס' 12 (בית ספר לחינוך/בובר) האתר ממוקם דרומית לתחנה (קיים שילוט הכוונה - שלט חום "מצפה המשואות").


לפני היציאה מהבית - נא להתעדכן בעזרת הדוא"ל שלכם, יתכנו שינויים של הרגע האחרון - עקב אילוצים גבוהים.

צור קשר

שלחו