בתים פתוחים - חוויה בוואדי

جولة بيوت مفتوحة – تجربة في الوادي
שדרות הציונות 33, חיפה, ישראל בית הגפן | ל' כסלו תשע"ט 08.12.2018 | 13:45
שניות
דקות
שעות
ימים
וואדי ניסנאס היא שכונה נהדרת, אותנטית, משומרת ומתחדשת, מכילה עשרות יצירות אמנות, בתי אוכל וממכר ויחד עם זאת, הנכס האמיתי של וואדי ניסנאס הוא האנשים החיים בה דורות על גבי דורות ומספרים את סיפורו של מקום ממקור ראשון.
האנשים שזוכרים את השכונה כמו שנראתה פעם, כשערבים ויהודים היו מבשלים יחד בחצר הבניין, כשהערבית והיידיש היו שגורות יחד ומתערבבות לבליל שפות מקומי שאפשר היה לשמוע רק בחיפה.
בואו להכיר את וואדי ניסנאס דרך האנשים שיפתחו את הדלת ויזמינו אתכם פנימה, לשתות קפה, לשמוע סיפור, לשאול שאלות. בואו לפגוש את אום חנא או פאוזיה שיגישו כוס תה מהביל ויספרו על נעוריהן בוואדי, על זכרונות מבית סבתא, על סיפורי שכנות מרגשים. אולי תפגשו את בשארה דיב, בונה כלי הנגינה בוואדי שיכול לספר סיפור מיוחד על כל עו‏‎ֻד ועוֻד או את קאמיל שחאדה שיספר על רזי הקאליגרפיה הערבית.
ותוכלו גם לשמוע על האנשים שחיו בה פעם ואינם חיים עוד, אך השאירו חותם משמעותי על השכונה, על אמנית הקרמיקה חיה כרברג שפגשה בוואדי את הפוליטיקאי אמיל תומא וסיפור אהבתם פרוש על פני הקירות בוואדי.
כל סיור יחל במרחב השלישי החוויתי והמרגש של בית הגפן, ומשם יצא אל מוזיאון ללא קירות הנמצא בין סמטאותיו ורחובותיו ההיסטוריים של הוואדי המספרים את סיפור השכונה.
אתם באים ?


الناس الذين يتذكرون الحيّ كما بدا ذات مرة، عندما كان العرب واليهود يطبخون معًا في ساحة البناية، وعندما كانت اللغة العربية واليديشية مختلطتين معًا ومتداخلتين معًا ضمن خلطة لغات محليّة لا يمكن سماعها إلا في حيفا.
تعالوا للتعرّف على وادي النسناس من خلال الناس الذين يفتحون الباب ويدعونكم للدخول، ولشرب القهوة، ولسماع قصة، ولطرح أسئلة. تعالوا للقاء أم حنّا أو فوزية اللتين ستقدّمان لكم كوب الشاي الساخن وستحكيان عن فترة شبابهما في الوادي، وعن ذكريات منزل الجدة، وسترويان لكم قصص الجيرة الطيبة المثيرة. ربماستلتقون أيضًا ببشارة ديب، صانع آلات موسيقية في الوادي وسوف يحكي لكم قصة مميزة عن كل عود وعود لديه، أو قد تلتقون بكميل ضو الذي سيحكي لكم عن أسرار الخط العربي.
ويمكنكم أيضًا أن تسمع عن الأشخاص الذين عاشوا في الحي يومًا ولم يعودوا يعيشون فيه، لكنهم تركوا علامة بارزة في الحيّ، عن فنانة الخزف حايا كربرغ التي التقت في الوادي بالسياسي إميل توما وقصة حبهما تنتشر على الجدران في الوادي.
ستبدأ كل جولة في الحيز الثالث التجريبي والمثير في بيت الكرمة، ومن هناك ستنطلق إلى متحف بلا جدران الذي يقع بين الأزقة والشوارع التاريخية للوادي التي تحكي قصة الحي. مدّة الجولة نحو ساعتين.
ستشاركون؟

מה בתוכנית

צור קשר

שלחו